21. oktobar 2016.
SEMINARI I RADIONICE

Wolfgang Streeck: Seminar ,,Zašto evro deli Evropu’’

U svom skorašnjem tekstu ,,Zašto evro deli Evropu’’, profesor Štrek razvija uticajnu kritiku smitovskog shvatanja novca kao neutralnog sredstva razmene, shvatanja koje je naturalizovano u društvenoj teoriji od Parsonsa do Habermasa. Argumentujući nasuprot tome u prilog Veberove koncepcije novca kao oružja za tržišnu borbu, Štrek pokazuje kako je zajednička valuta transformisala kvalitativni horizontalni diverzitet Evrope u kvantitativnu vertikalnu nejednakost. Seminar je zamišljen kao prostor za otvorenu raspravu i kritičke uvide u Štrekovu analizu, uz učešće relevantnih društvenih naučnika iz Srbije.

Volfgang Štrek (Wolfgang Streeck), rođen 1946, je direktor emeritus Instituta Maks Plank za izučavanje društava u Kelnu. Bio je profesor sociologije na Univerzitetu u Kelnu, kao i profesor sociologije i industrijskih odnosa na Univerzitetu Viskonsin, Medison. Prethodno je predavao na univerzitetima u Frankfurtu, Njujorku, Minsteru, Firenci, Berlinu i mnogim drugim. Volfgang Štrek je počasni član Društva za socijalnu ekonomiju (Society for the Advancement of Socio-Economics) i član Berlinsko-brandenburške Akademije nauka i Academia Europaea. Profesor Štrek je i Dopisni član (Corresponding Fellow) Britanske akademije od 2016. Među mnogim publikacijama profesora Štreka, izdvajamo neke od skorašnjih: Buying Time: The Delayed Crisis of Democratic Capitalism (2014), Politics in the Age of Austerity (2013), Re-Forming Capitalism: Institutional Change in the German Political Economy (2009).

Seminar ,,Zašto evro deli Evropu’’
21. oktobar 2017
Institut za filozofiju i društvenu teoriju