23. mart 2018.
Izabrani događaji

Seminar o knjizi Kritička teorija Aksela Honeta Marjana Ivkovića

Institut za filozofiju i društvenu teoriju, sala na IV spratu u 11 časova

Studija Marjana Ivkovića Kritička teorija Aksela Honeta: ka prevazilaženju metafizike pristupa teorijskoj perspektivi Aksela Honeta, jednog od najuticajnijih predstavnika kritičke teorije danas, iz ugla problematike normativnog utemeljenja društvene kritike. Autor rekonstruiše Honetovu perspektivu sa sistematskim ciljem: da se iz mnoštva Honetovih heterogenih radova iščita jedan jedinstven pokušaj davanja “socijalno-filozofskog” odgovora na pitanje koje, po autoru, strukturiše savremeno polje teorijske društvene kritike: kako unutar jednog kritičkog stanovišta objediniti naizgled nepomirljive imperative “post-metafizičkog mišljenja”, tj. univerzalističkog i ne-autoritarnog utemeljenja kritike, i dijagnoze društvene dominacije, tj. razotkrivanja kauzalnih mehanizama koji leže u temelju raznovrsnih empirijskih manifestacija društvenih nepravdi. U diskusiji o knjizi će učestvovati: Predrag Krstić, Adriana Zaharijević, Igor Cvejić, Srđan Prodanović, Petar Bojanić, Irena Fiket, Gazela Pudar Draško, Mark Losoncz, Miloš Ćipranić, Aleksandar Pavlović, Đurđa Trajković, Rastko Jovanov, Bojana Radovanović, Olga Nikolić, Milivoj Bešlin, Jelena Ćeriman i autor.

Marjan Ivković se u svom radu fokusira na probleme savremene društvene teorije i socijalne filozofije. Primarna oblast njegovog interesovanja je kritička teorija društva, tačnije analiza potencijala različitih varijanti današnje kritičke teorije društva (poput perspektiva Aksela Honeta, Nensi Frejzer, Rahel Jegi i Rajnera Forsta) za konceptualizovanje i dijagnozu složenih formi društvene dominacije u epohi neoliberalne revolucije. Centralni izazov savremene kritičke teorije na koji Marjan pokušava da odgovori predstavlja artikulacija “post-metafizičke” kritike dominacije, kritike koja bi prevazišla epistemološki autoritarizam i normativni partikularizam “supstantivnih” formi društvene kritike ne odričući se zadatka “dijagnoze” složenih oblika dominacije (npr. u smislu različitih neo-marksisitičkih analiza savremenog kapitalizma).