28. mart 2018.

Seminar o knjizi Holocaust, War and Transnational Memory: Testimony from Yugoslav and Post-Yugoslav Literature Stejna Vervata

Institut za filozofiju i društvenu teoriju, sala na IV spratu u 12 časova

Institut za filozofiju i društvenu teoriju poziva vas na razgovor o knjizi Stejna Vervata Holokaust, rat i transnacionalno pamćenje: svjedočanstva iz jugoslovenske i post-jugoslovenske književnosti ( Holocaust, Rat i transnacionalna memorija: iskazi iz jugoslovenske i post-jugoslovenske književnosti, Routledge 2018) .

U razgovoru učestvuju: Adrijana Marčetić (Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu), Milovan Pisarri, Predrag Krstić (IFDT), Aleksandar Pavlović (IFDT) i autor. Moderatorka je Krisztina Racz (IFDT). Razgovor se održava 28. marta u 12 časova u sali na IV spratu Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45.

O knjizi:

Jugoslovenske i post-jugoslovenske književne pripovesti o holokaustu nude posebno zanimljiv slučaj, jer se sjećanje na holokaust iznova i iznova predstavlja kao izukršteno sa drugim pričama o ekstremnom nasilju: sa stradanjima ne-jevrejskih južnih Slovena tokom Drugog svjetskog rata, sa sudbinom žrtava Staljinističkog terora, i sa žrtvama etničkog čišćenja u jugoslovenskim ratovima iz devedesetih godina prošlog veka. Ipak, sve do sada proučavaoci književnosti nisu posvetili dovoljno pažnje na to kako istočnoevropski pisci mogu doprinijeti aktuelnim debatama o transnacionalnom i transgeneracijskom pamćenju.

Ova knjiga ispituje nastanak i transformaciju pamćenja holokausta u socijalističkoj Jugoslaviji i na post-jugoslovenskim prostorima. Ona razmatra književne tekstove o holokaustu jugoslovenskih i post-jugoslovenskih autora, smeštava njihova djela u istorijski i diskurzivni kontekst u koji su nastali i vodi računa o njihovoj tadašnjoj recepciji. Knjiga pokazuje kako pisci koji pripadaju različitim generacijama (generacija preživelih, 1.5 generacija i druga i treća generacija), holokausti koriste kao motiv za razumevanje ekstremnog nasilja, jednako lokalnog i globalnog. Knjiga nudi uporedne studije radova kako međunarodno poznatih i prevođenih autora poput Danila Kiša i Davida Albaharija, tako i nekoliko zaboravljenih autora koje ova studija ponovo otkrije.

Više o knjizi

О аутору:

Стејн Верват је ванредни професор босанског / хрватског / српског на Одсеку за књижевност, регионалне студије и европске језике на Универзитету у Ослу. Дипломирао је и докторирао на Универзитету у Генту са темом о изградњи националних идентитета у Босни и Херцеговини током Аустроугарске управе. Радио је као пост-докторант на Универзитету у Генту и као Мари Кири постдокторски истраживач на Универзитету у Утрехту. Његова научна занимања обухватају савремену босанску, хрватску и српску књижевност и културу, културну историју Балкана (КСИКС-КСКСИ век), упоредну књижевност и студије памћења. Поред најновије књиге, аутор је и монографије Центар и периферија у Аустро-Угарској: динамика изградње националних идентитета у Босни и Херцеговини од 1878. до 1918. године на примјеру књижевних текстова(Сарајево / Загреб: Синопсис, 2013) и низ научних радова о представљању ратова из деведесетих година прошлог века у (пост) југословенској прози, као и ко-уредник збирке Пост- Иугослав Цонстеллатионс: Архива, памћење и траума у ​​савременом босанском, хрватском , и Српска књижевност и култура(Де Груитер, 2016). преживелих, 1.5 генерација и друге и треће генерације), холокаусти користе као мотив за разумевање екстремног насиља, једнако локалног и глобалног. Књига нуди упоредне студије радова како међународно познатих и превођених аутора попут Данила Киша и Давида Албахарија, тако и неколико заборављених аутора које ова студија поново открије. Фокусирајући се на дела јеврејских и не-јеврејских аутора трију генерација, књига баца светлост на етичке и аестетске нивое трансгенерацијског преноса сјећања на холокауст у југословенском контексту.

28. mart 2018.