9. novembar u 19h

Razgovor o knjizi „Antropologija građanstva“ Jelene Vasiljević

OMLADINSKI CENTAR CK13, Vojvode Bojovića, Novi Sad

Regionalni naučni centar u Novom Sadu

Šta je građanstvo? Koji su mu teorijski i istorijski izvori i kako se ono oblikovalo u različitim nacionalnim kontekstima? U kakvom su odnosu kultura i građanstvo, i kako je kultura postajala predmet građanskih prava? U kojim kontekstima naši državljanski statusi i građanska prava počinju da određuju naše sudbine? Šta nam u tom smislu govori iskustvo raspada SFRJ i stvaranja novih zajednica građana i državljana? Kako se građanstvo konstruiše u multikulturalnim društvima poput Vojvodine? O ovim i sličnim pitanjima će se razgovarati povodom knjige „Antropologija građanstva“ (IFDT – Mediterran, 2016) sa autorkom Jelenom Vasiljević (Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Beograd), Milivojem Bešlinom (Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Beograd), Aleksejem Kišjuhasom (Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu) i Srđanom Radovićem (Etnografski institut SANU), uz moderaciju Krisztine Rácz (Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Beograd).