12. novembar 2019.

Radionica sa dr Tatjanom Kecojević: Ponovljivost istraživanja R-om

Institut za filozofiju i društvenu teoriju, sala na IV spratu u 12 časova

Svi smo svedočili predstavljanju istraživanja bilo putem prezentacija, blog postova, knjiga ili časopisa. Proučavanje cifara i tabela bez mogućnosti sprovođenja računarskih eksperimenta za ispitivanje prikazanih rezultata, efektivno ograničava prostor za razumevanje značaja raspoloživog znanja u okviru naučnih studija. Omogućavanje drugima da ponove, testiraju, iznova koriste, prošire i nadograde objavljene rezultate istraživanja može ubrzati stopu kojom naučni razvoj pokreće kulturne i tehničke inovacije. Usvajanje i primena otvorenih i transparentnih pristupa istraživanju je sastavni deo istinske rigorozne analize i doprinosi materijalnoj vrednosti nečijeg istraživanja. U tom pogledu prezentacija dostupnog koda, podataka i algoritama trebala bi biti pristupačna za ispitivanje i moguću povezanost sa širim istraživačkim projektima. Na ovoj radionici upoznaćemo vas sa open-source softverima R i GitHub koji mogu poslužiti kao alat za ponavljanje rezultata istraživanja. R je postao nezaobilazan, kako u samim istraživanjima, tako i u prezentaciji rezultata široj zajednici. U pitanju je besplatni i javni softver koji je dostupan svima koji imaju želju da otkrivaju, uče, istražuju, proširuju i razmenjuju algoritme svojih naučnih poduhvata. Naučićete kako da koristite RStudio, od njegove instalacije do prilagođavanja i navigacije kroz datoteke. RStudio podržava rad sa Git-om, open-source sistemom za kontrolu verzije softvera, koja se lako koristi u kombinaciji sa GitHub-om, web baziranom Git repozitorijumu hosting servisa. Upoznaćemo vas sa GitHub-om i dobrom praksom upotrebe Git-a u R projektima. Кada budete razumeli radno okruženje RStudia pokazaćemo kako pomoću R Markdown-a svoje istraživačke radove možete pretočiti u kvalitetne dokumente i prezentacije. Automatizacijom procesa izveštavanja bićete u stanju da dizajnirate obnovljive izveštaje (pri tom) učeći kako da koristite moderan pristup predstavljanja podataka. Sa znanjem stečenim na ovoj radionici, bićete u mogućnosti da kreirate izveštaje direktno iz vašeg R koda, uz mogućnost da dokumentujete svoju analizu kao HTML, PDF, prezentaciju ili Microsoft Word dokument. Predstavljajući nekoliko jednostavnih, ali informativnih primera ilustrovaćemo kako ponovljivo istraživanje može postati uobičajena praksa za istraživače kada se koristi jednostavan i lako dostupan alat. Ova radionica će koristiti svima koji žele da otkriju efikasne i atraktivne načine za predstavljanje rezultata svojih istraživanja. Poželjno je da na radionicu ponesete svoj laptop, i ukoliko ste u mogućnosti da pre radionice instalirate R i RStudio. Broj mesta je ograničen. Radionicu vodi dr Tatjana Kecojević.

Tatjana Кecojević je doktorirala statistiku na Univerzitetu u Mančesteru. Godinama je radila u univerzitetskom sektoru Ujedinjenog Кraljevstva kao naučni saradnik, a objavila je veliki broj članaka i radova iz oblasti kvantne regresije. Tatjana je osnivačica i suorganizatorka kompanije R-Ladies Manchester (ogranak za Beograda i Novi Sad), liderka R-Forwards tima i Women in Data Science ambasadorka. Osnivačica je i direktorica organizacije SisterAnalyst, koja ima za cilj osnaživanje žena bez obzira na njihovo okruženje, kroz „data literacy“. Tatjana je inicijatorka brojnih inicijativa koje imaju za cilj veće učešće ne samo žena, već i mladih, LGBT i drugih nedovoljno zastupljenih grupa unutar R i Data Science zajednice.