31. oktobar 2018.

Predrag Milidrag „Unutrašnji dijalog“ o Kosovu – pregled i ocena

Institut za filozofiju i društvenu teoriju, sala na IV spratu u 12 h

Izlaganje će biti posvećeno pregledu i dometima unutrašnjeg dijaloga o Kosovu u Srbiji od njegovog početka jula 2017. do završetka maja 2018. U prvom delu procenjuje se ostvarenost ciljeva koje je pred unutrašnji dijalog postavo njegov inicijator, predsednik Srbije. U drugom delu iznosi se osnovna teza, naime da je ogromna većina učesnika unutrašnjeg dijaloga problem Kosova sagledavala isključivo kao teritorijalno pitanje. Nakon klasifikacije rešenja za Kosovo koja su se mogla čuti tokom dijaloga, na osnovu kriterijuma održivosti, realističnosti, nastavka evrointegracija regiona i zaštite srpske zajednice na Kosovu, u trećem delu zaključuje se da je jedino održivo i realistično rešenje nastavak procesa normalizacije. Opšti zaljučak je da unutrašnji dijalog nije imao nikakve relevante rezultate za proces rešavanja problema statusa Kosova.

Viši naučni saradnik, Predrag Milidrag, radi u IFDT-u od 2003. godine. Glavno područje njegovog interesovanja jesu sholastička i rana moderna filozofija, konkretno Akvinac, Suarez i Dekart. Osim istorijskofilozofskih istraživanja, prevodio je studije i knjige u vezi s tim periodima. Kao novinar radio je u medijskim kućama B92, Ekonomist magazin i TV N1. Dao je doprinos pri nastanku dokumentarnog filma u produkciji B92 Prošlost traje zauvek, o problemima nemačkog suočavanja s nacističkom prošlošću.