14. mart 2018.

Predrag Krstić: O nasilju kritike

Institut za filozofiju i društvenu teoriju, sala na IV spratu u 12 časova

Predrag Krstić je naučni saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu. Pored jedanaest teorijskih knjiga –Primati, pojedinci i pohlepnici: (d)evolucija u tri pokretne slike (2017), Strategije odrastanja: prosvećenost i reakcije (2016), O čemu govorimo kad govorimo o prosvetiteljstvu (2016), O čemu govorimo kad govorimo o psovanju (2014), Kud plovi ovaj brod: teorijske staze Enterprajza (2014), Pohvala naivnosti (2012), Asocijativni filozofski rečnik: preliminarni nacrt (2011), Kameleon: kako da se misli ljudska životinja (2010), Postapokaliptika: ničemu više filozofija, kao i dosad (2009), Filozofska životinja: zoografski nagovor na filozofiju (2008), Subjekt protiv subjektivnosti: Adorno i filozofija subjekta (2007) – i brojnih članaka, monografskih studija i uredničkih priloga u akademskim publikacijama, autor je i dva knjige poezije – Psihokosmografija pesme (1992), Uknjiženje poezije (2005) – i jednog romana: Povedanje (2006).

Polazište ispitivanja da li i u kojoj meri društvena kritika jeste ili može biti nasilje biće pitanje prema kome ona jeste ili prema kome može biti nasilna, odnosno ko je može videti kao da nad njim vrši nasilje. U tom razabiranju verujemo da će se otvoriti i ono teže pitanje – šta je uopšte kritika? – kao i, neminovno, različita razumevanja njenog porekla, statusa i uticaja. Ugrubo i bez oštrih granica, čini se da se mogu detektovati i razvrstati tri grupe „antikritičara“, tri skupa „povređenih“ kritikom, ili onih koji se tako osećaju, i istovremeno zagovaraju odbranu pred njom ili prelaze u kontranapad – tri, dakle, porodice teorija i teoretičara koji u ime zaštite onih vrednosti koje (veruju da) kritika osporava ustaju protiv nje.

14. mart 2018.
Godišnji seminar