9. novembar 2019.

Pad Berlinskog zida iz jugoslovenske perspektive

SUBOTA, 9. NOVEMBAR 2019. U 18 ČASOVA, BIOSKOPSKA SALA MUZEJA JUGOSLAVIJE, MIHAILA MIKE JANKOVIĆA 6, BEOGRAD

Povodom 30 godina od pada Berlinskog zida, nemačke i evropske integracije

Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu i Muzej Jugoslavije organizuju panel:

PAD BERLINSKOG ZIDA – 30 GODINA KASNIJE

EVROPSKA PREKRETNICA IZ JUGOSLOVENSKE PERSPEKTIVE

Učestvuju:

Budimir Lončar, ministar inostranih poslova SFR Jugoslavije

Ivan Ivanji, pisac, diplomata i Titov prevodilac

Mihajlo Kovač, novinar i diplomata

Prof. dr Tvrtko Jakovina, Filozofski fakultet Univerziteta u Zagrebu

Moderator: dr Milivoj Bešlin, Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu

Istočnonemačke vlasti su 1961. godine počele da podižu Berlinski zid da bi sprečile bekstva stanovnika Istočnog Berlina u Zapadni Berlin, koja su imala političke, demografske i ekonomske posledice. Zid je bio dugačak 155 kilometara, imao je  302 osmatračnice, 20 bunkera i 9 zvaničnih prelaza. Berlinski zid je bio jedan od najpoznatijih simbola Hladnog rata i blokovske podele sveta na komunistički Istok i kapitalistički Zapad. Početkom 1989. dugogodišnji lider Istočne Nemačke, Erih Honeker, rekao je da će Zid stajati na svom mestu još 50 do 100 godina. Ubrzo je podneo ostavku, a talas događaja u zemljama istočnog bloka doveo je do toga da je 9. novembra 1989. počelo rušenje Berlinskog zida i masovni prelazak ljudi iz istočnog u zapadni deo grada. Zapadna i Istočna Nemačka su se ujedinile 1990. godine.

Panel diskusija će se odvijati u dva tematska okvira. Prvi će biti posvećen stvarnom i simboličkom značenju Berlinskog zida; kako su izgledala podeljena društva dve Nemačke, ali i nepomirljiva podeljenost i neprijateljstvo u Evropi na razmeđu dva sveta; kako su iz perspektive neposrednih svedoka i učesnika naši sagovornici videli rušenje Berlinskog zida i šta je to značilo za tadašnju Nemačku, Evropu i svet. Drugi tematski okvir problematizuje pitanja kako su se navedeni istorijski procesi reflektovali na jugoslovensko društvo i državu; sa koje strane “gvozdene zavese” je bila Jugoslavija i da li je zbog pokušaja da nadraste evropsku antagonističku podeljenost, Jugoslavija u vreme pada Berlinskog zida imala drugačije prioritete od ostalih socijalističkih država. Najzad, gde smo danas 30 godina kasnije i šta je od ideala i zaklinjanja u „slobodni i demokratski svet“ i „evropsko jedinstvo“ ostvareno.

Panel diskusija se održava uz podršku Ambasade SR Nemačke u Beogradu.

• ULAZ SLOBODAN –