15. mart 2019.

Marija Ratković (Raz)otkrivanje biopolitike – Teorija afekta i biopolitičke regulacije privatnih praksi

Institut za filozofiju i društvenu teoriju, sala na IV spratu u 15 časova

Opstrukcija intimnosti od strane regulatornih društvenih mehanizama i privatni prostor kao institucionalizovano polje su karakteristike savremenosti. Implicitne norme dobrog, lepog i zdravog sada se nalaze u polju neiskazanog, dok je privatni prostor polje izražene biomoći. Teorija afekta, odnosno zaokret prema afektu pruža mogućnost otkrivanja međuzavisnosti svih kvalitativno različitih ljudskih životnih (bio)procesa sa jedne i društvenih vrednosti sa druge strane. (Raz)otkrivanje biopolitike ili – jedan od odgovora na pitanje kako teoretizovati reklame i medicinske procedure, ljubavne odnose i zakone, letovanja i obrazovanje, serije, svadbe i sahrane?

Marija Ratković je publicistkinja, teoretičarka medija i kolumnistkinja, sa interdisciplinarnim obrazovanjem iz humanistike, nauke i umetnosti. Posle studija arthitekture, doktorske studije je završila na odseku Teorija umetnosti i medija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Od 2006. godine radi u oblastima kulture i medija, najviše piše. Njeni tekstovi u online i offline medijima bave se kompleksnim političkim pitanjima u popularnoj formi. Tekstovi objavljivani u časopisima Vice, Elle, Peščanik, Vreme, Grazia, Before After… Piše za film, televiziju i pozorište. Jedna od osnivačica Centra za biopolitičku edukaciju.