Konkurs za radove – Demokratski angažman u Jugoistočnoj Evropi: Neispričane priče

Grupa za studije angažovanosti Instituta za filozofiju i društvenu teoriju raspisuje konkurs za radove

Demokratski angažman u Jugoistočnoj Evropi: Neispričane priče

Jugoistočna Evropa je poslednjih godina postala region obeležen raznim vidovima društvenih nezadovoljstava. U Bosni, ljudi su protestovali i kasnije organizovali plenume, kako bi izrazili sve veće nezadovoljstvo političkom elitom; u Gezi parku, Beogradu i Skoplju, ljudi su izašli na ulice da protestuju zbog uzurpacije i privatizacije javnih prostora; u Sloveniji, Bugarskoj i Rumuniji ključna tema demonstracija bila je korupcija. Takođe, više od pedeset hiljada ljudi u Hrvatskoj protestovalo je zbog obrazovnih reformi koje je predložila aktuelna vlada. Pored ovih slučajeva koji su do sada dobro dokumentovani, ima mnogo manjih i slabije organizovanih inicijativa širom regiona koji su u očima javnosti ostali relativno neprimećeni.

Ovakav „talas društvenog angažmana“ ne bi trebao biti previše iznenađujući, s obzirom na uticaj finansijske krize 2008. godine na sve zemlje na političkoj i ekonomskoj poluperferiji globalnog kapitalizma. Iako mnogi slučajevi društvenog angažmana u Jugoistočnoj Evropi dele zajedničku temu o političkoj i/ili socijalnoj nejednakosti, oni su nedavno počeli da otkrivaju mnogo širi skepticizam u pogledu demokratskih kapaciteta savremenih nacionalnih i međunarodnih liberalnih institucija. Može se tvrditi da su previranja nastala usled finansijske krize otvorila prostor za širok spektar društvenih angažmana, koji predstavljaju odgovarajuću dijagnozu društvenih problema i nade da su (demokratske) političke inovacije moguće i zaista potrebne. Štaviše, istovremeni naglasak na konkretnim socijalnim problemima i društvenoj promeni velikih razmera povezuje ove lokalne primere društvenog angažovanja sa drugim novijim društvenim pokretima, kao što su Global Justice Movement, Arab Spring, Indignados i Occupy Movements.

Ovo priređeno izdanje ima za cilj da prikupi uvide i ponudi kratke analize različitih oblika društvenog angažmana, fokusiranog pre svega na lokalni nivo akcije. Očekujemo priloge o konkretnim bosanskim plenumima i manje poznatim inicijativama, makedonskoj borbi izvan Šarene revolucije, srpskim inicijativama van glavnih gradova i već poznatih pokreta ( poput „Ne da(vi)mo Beograd“). Fokusiramo se na područje Jugoistočne Evrope, konkretnije na zemlje bivše Jugoslavije i Albaniju.

Dobrodošli su prilozi naučnika, kao i predstavnika civilnog društva i lokalnih aktivista, ali se ne ograničavamo samo na njih. Prilozi treba da budu napisani u obliku studije slučaja i da ne prelaze 2000 reči. Sve radove treba pisati na pristupačan način pogodan za širu publiku; nije neophodno da sadrže teorijsku i metodološku problematizaciju, jer je naš primarni cilj prikupljanje reprezentativnog i bogatog materijala i podataka o brojnim lokalnim protestima i društvenim angažmanima koji ostaju ispod radara javnosti.

Podnošenjem priloga autori daju saglasnost da se pomenute studije slučaja mogu reprodukovati u medijima i budućim istraživačkim studijama društvenog angažmana u Jugoistočnoj Evropi, koje je pokrenula Grupa za studije angažovanosti Instituta za filozofiju i društvenu teoriju. Misija Grupe je produktivno razmišljanje o građanskim, javnim i društvenim oblicima angažovanja. Tokom narednih pet godina, Grupa za studije angažovanosti planira da razvije nijansiran konceptualni aparat za proučavanje društvenog angažovanja u komparativnoj perspektivi, a ovo izdanje predstavljaće značajan materijal za takav poduhvat.

Uputstvo za podnošenje radova:

Savetujemo da se autori najpre obrate urednicima i pošalju kratak sažetak -– od maksimalno 150 reči – pre predaje samog rada.

Rok za predaju rukopisa ne dužih od 2000 reči: 30. oktobar 2017.
Rok za obaveštenje autora o prihvatanju radova: 10. novembar 2017.

Molimo da sažetke, radove i eventualna dodatna pitanja pošaljete Ireni Fiket, Gazeli Pudar Draško i Srđanu Prodanoviću na:submit@instifdt.bg.ac.rs.

Priređeno izdanje će objaviti Institut za filozofiju i društvenu teoriju u saradnji sa Centrom za etiku, pravo i primenjenu filozofiju do sredine decembra 2017. godine. Predstavljanje publikacije biće organizovano sredinom decembra u Beogradu. Odabrani autori će biti pozvani da prisustvuju o trošku organizatora (u zavisnosti od finansijskih mogućnosti).