12. februar 2019.

Ivica Živković O duhovnim razlozima religijski inspirisanog nasilja i ekstremizma

Institut za filozofiju i društvenu teoriju, sala na IV spratu u 12 časova

Religijski inspirisano nasilje potiče iz određenih mehanizama ljudskog ponašanja, za koje je karakteristično nerazumevanje ili odsustvo svesti o suštinskoj ideji mogućnosti unutrašnje evolucije ljudskog bića. U tom procesu spiritualne transformacije, čovekov ego, sačinjen od sebičnih interesa, postupno biva zamenjen višim evoluiranim sopstvom. Nasilje i ekstremizam inspirisani religijom, neizbežno nastali usled određenog doživljavanja istine, koncepta spoljašnje ispravnosti i odgovarajućih uverenja, mogu se prevazići jedino na putu unutrašnjeg preobražaja, buđenja ili osvešćenja, te ponovnog rađanja individue na višem nivou postojanja, na kojem se nasilje ne događa.

Ivica Živković je profesor verske nastave iz Niša, pre toga dugogodišnji profesor Srpske pravoslavne bogoslovije Svetog Kirila i Metodija u Nišu na predmetu hrišćanska etika, autor udžbenika Hrišćanska etika za peti razred bogoslovija i udžbenika Pravoslavna pedagogija za četvrti razred bogoslovija.

Doktorsku disertaciju odbranio je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, iz oblasti socijalne etike pravoslavnog hrišćanstva. Sekretar Centra za crkvene studije, udruženja naučnih istraživača iz Niša. Urednik eparhijskog časopisa Glas Eparhije niške.