3. april 2019.

Ivan Milenković, Makijaveli i posledice

Institut za filozofiju i društvenu teoriju, sala na IV spratu u 12 časova

Ni u jednom periodu za ovih 500 godina od kako je napisao Vladara zanimanje za Makijavelija – bilo u vidu duboke mržnje, bilo kao izraz obožavanja – nije oslabilo. Zbog čega je i na koji način Makijaveliju pošlo za perom ono što nije uspelo nijednom drugom misliocu? Izlaganje se odvija u tri koraka: 1. Od pisanja, Makijaveliju je zavisio život. Kada se kaže da veliki pisci pišu kao da im od toga zavisi život, te da oni nemaju izbora no da pišu, to je metafora. Makijaveliju je, međutim, kao izaslaniku Firence na dvoru Čezara Bordžije, od pisanja život zavisio doslovno. Istinitost njegovih tekstova jedan je od razloga njegovog trajanja. (Ispitaćemo šta znači istinitost u ovom slučaju.) 2. Da li je Makijaveli bio makijavelista? Da li se makijavelistička izreka „cilj opravdava sredstvo“, koja se, inače, u njegovom delu ne može pronaći, ipak može pripisati Makijaveliju? 3. Kako prevesti i šta znači izraz verità effetualle della cosa (XV poglavlje Vladara), ključni element, ključna sintagma za razumevanje Makijavelijevog dela i pojma istine koji ga zanima.

Ivan Milenković (1965), filozof po obrazovanju, prevodilac po vokaciji, kritičar po temperamentu, radi na Trećem programu Radio Beograda. Knjigu Pohvala neslozi. Makijaveli protiv makijavelizma objavio 2018. godine (Fedon, Beograd). Knjigu izabranih osvrta, prikaza i recenzija Filozofski fragmenti objavio je 2011. (Karpos, Loznica). Bavi se savremenom francuskom i političkom filozofijom. Objavio je četrdesetak naučnih tekstova u domaćoj, regionalnoj i stranoj stručnoj periodici. Književne kritike, prikaze i recenzije filozofskih knjiga objavljuje u nedeljnicima Vreme i NIN, dnevnim listovima Danas i Politika, te na Trećem programu Radio Beograda. Preveo desetak knjiga s francuskog jezika, između ostalog Razliku i ponavljanje Žila Deleza, Politike prijateljstva Žaka Deride, Spise i razgovore Mišela Fukoa, Nesaglasnost Žaka Ransijera. Sam ili s kolegama priredio pet zbornika tekstova o Kantu (sa Slobodanom Divjakom i Adrianom Zaharijević), izbeglištvu (s Predragom Šarčevićem), suverenosti i političkom predstavljanju (poslednje dve s Petrom Bojanićem). Doktorirao na Fakultetu političkih nauka s temom o pojmu suverenosti.