април

Sreda, 5. april u 12.00 časova
sala na I spratu IFDT

Post-Autonomija u Latinskoj Americi: slučaj Argentina

O čemu govorimo kada govorimo o post-autonomiji? U savremenoj latinoameričkoj književno-političkoj teoriji, smrt književnosti se najavljuje već poslednjih dvadeset godina. Svrha predavanje je da stavi u sumnju takav stav tvrdeći da ono što je umrlo nije književnost već samo posebno razmišljanje o književnosti – kao apsolutno autonomnoj. Dalje se tvrdi da se post-autonomna književnost danas nalazi u otporu od ponavljanja katastrofe i tragedije dovodeći u krizu koncepte nasleđene iz moderne. Oslanajući se na postkolnijalnu teoriju i subaltern studije, predavanje će se baviti analizom reprezentativnih dela Leopolda Lugonesa, Roberta Arlta, Hulija Kortasara i Sesara Ajre.

Đurđa Trajković je zaposlena u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju od januara 2017. godine. Doktorske studije iz hispanistike završila je u Americi, na Univerzitetu u Viskonsinu u Medisonu 2012. godine. Bavi se književnom teorijom, feminističkom i postkolonijalnom teorijom. Članica je Grupe za studije angažovanosti.