9. februar 2017.
TRIBINE I PREDAVANJA

Debata „Nasleđe jugoslovenskog antifašizma i njegova revizija“

Regionalni naučni centar u Novom Sadu

Debata „Nasleđe jugoslovenskog antifašizma i njegova revizija“ predstavlja treći po redu događaj u okviru tematskog ciklusa „Ka novom (anti)fašizmu“. Debata će se održati u četvrtak, 9. februara u 18 časova u prostorijama Studentskog kulturnog centra „Fabrika“ (Bulevar Despota Stefana 5) u Novom Sadu, u organizaciji Regionalnog naučnog centra Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.

U okviru debate, biće pokrivena različita pitanja povodom shvatanja nasleđa i revizije jugoslovenskog antifašizma: geneza i metodologija revizionizma u istoriografiji, istorijskoj publicistici i medijima, istorijski revizionizam na primeru četnika te revizionistički narativi kao vid sukoba sa prošlošću u Hrvatskoj i Srbiji.

Učesnici:

Hrvoje Klasić (Filozofski fakultet. Univerzitet u Zagrebu)
Milan Radanović (istoričar, Beograd)
Milivoj Bešlin (Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Univerzitet u Beogradu)

Moderator: Aleksandar Matković

Debata je deo tematskog ciklusa „Ka novom (anti)fašizmu“ koji propituje različita nasleđa teorijskog suočavanja sa fašizmom: problematiku dijagnoze fašizma, različite dimenzije antifašizma, nasleđe jugoslovenskog antifašizma, pitanja istorijskog revizionizma, odnos fašizma i kapitalizma te njegove političko-teorijske pretpostavke. Ciklus se održava u prostorijama Studentskog kulturnog centra u Novom Sadu u trajanju od 7 meseci, tokom kojih će se jednom mesečno održavati po jedno predavanje, debata odnosno seminar. Sav sadržaj je otvoren za širu javnost, a publika je pozvana da aktivno učestvuje u diskusijama.

Debata "Nasleđe jugoslovenskog antifašizma i njegova revizija"
9. februar 2017.