Čitalačka radionica: Pristup zasnovan na sposobnostima

Mart – April 2019., Institut za filozofiju idruštvenu teoriju, IV sprat

Pristup zasnovan na sposobnostima, koji su razvili Amartja Sen (Amartya Sen) i Marta Nusbaum (Martha Nussbaum), predstavlja normativni okvir za istraživanje i procenjivanje ljudskog blagostanja i društvenih uređenja, kao i osnov za stvaranje javnih politika koje bi povećale „stvarne slobode“ pojedinaca i pojedinki.

Institut za filozofiju i društvenu teoriju organizuje seriju čitalačkih radionica s ciljem da se zainteresovani upoznaju sa: (i) osnovnim pojmovima pristupa zasnovanog na sposobnostima, (ii) primenom ovog pristupa na praktične probleme sa kojima se savremena društva suočavaju i (iii) kritikama upućenim ovom pristupu. Ovi susreti mogu da posluže kao nadahnuće kako istraživačima raznih disciplina – filozofima, ekonomistima, sociolozima, politikolozima, itd. – tako i delatnicima u nevladinom i javnom sektoru.

Pozivamo zainteresovane da pročitaju navedenu literaturu i da nam se pridruže u diskusiji i analizi.

Kako bismo vam prosledili literaturu, molimo da nam potvrdite svoje interesovanje na:

Bojana Radovanović: radovanovic@instifdt.bg.ac.rs

Marko Konjović: marko.konjovic@instifdt.bg.ac.rs

Ukoliko niste u mogućnosti da pročitate nešto od navedene literature, ali biste želeli da čujete diskusiju, pridružite nam se, radionica je otvorena za publiku.

Susreti će se održavati u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju (Kraljice Natalije 45, Beograd) u sali na četvrtom spratu.

Raspored susreta i literatura

11.03.2019. u 13h Pristup usredsređen na sposobnosti: verzija Amartje Sena

• Mahbub, U. H. (1995). Reflections on Human Development. New York: Oxford University Press. (Chapter 1)

• Sen, A. (1992), Inequality Reexamined. Oxford University Press. (Chapters 1, 2, 3, 4, 5)

• Sen, A. (1999). Development as Freedom. New York: Alfred A. Knopf, Inc. (Chapters 2, 3)

20.03.2019. u 14h Pristup usredsređen na sposobnosti: verzija Marte Nusbaum

• Nussbaum, M. C. (2000). Women and Human Development: The Capabilities Approach. Cambridge: Cambridge University Press. (Introduction, Chapter 1)

• Nussbaum, M. C. (2009). “The Capabilities of People with Cognitive Disabilities.” Metaphilosophy 40 (3/4): 331–351.

03.04.2019. u 14h Siromaštvo, obrazovanje i zdravlje

• Sen, A. (1999). Development as Freedom. New York: Alfred A. Knopf, Inc.. (Chapter 4)

• Deneulin, S. and Shahani, L. (eds.) (2009). An Introduction to the Human Development and Capability Approach: Freedom and Agency. London. Earthscan. (Chapters 6, 9)

• Venkatapuram, S. (2011). Health Justice: An Argument from the Capabilities Approach. Cambridge: Polity Press. (Chapter 1)

15.04.2019. u 14h Demokratsko učešće

• Sen, A. (1999). Development as Freedom. New York: Alfred A. Knopf, Inc.. (Chapters 6, 11)

• Sen, A. (2009). The Idea of Justice. Cambridge, MA: The Belknap Press of Harvard University Press. (Chapters 15, 16, 17)

• Crocker, D. (2006). “Sen and Deliberative Democracy.” In: Alexander Kaufman. Capabilities Equality: Basic Issues and Problems. New York: Routledge.

15.04.2019. u 15h Rodna ravnopravnost

• Nussbaum, M. C. (1999). “Judging Other Cultures: The Case of Genital Mutilation.” In: Sex and Social Justice. Oxford: Oxford University Press.

• Nussbaum, M. C. (2005). “Women’s Bodies: Violence, Security, Capabilities.” Journal of Human Development 6 (2): 167–183.

• Sen, A. (1999). Development as Freedom. New York: Alfred A. Knopf, Inc.. (Chapter 8)

• Robyns, I. (2003). “Sen’s Capability Approach and Gender Inequality: Selecting Relevant Capabilities.” Feminist Economics 9 (2–3): 61–92.

22.04.2019. u 14h Kritika

• Vallentyne, P. (2006). “Capability versus Opportunity for Well-Being.” In: Alexander Kaufman. Capabilities Equality: Basic Issues and Problems. New York: Routledge.

• Pogge, T. (2010). “A Critique of the Capability Approach” In: Harry Brighouse and Ingrid Robeyns. Measuring Justice. Cambridge: Cambridge University Press.