25 - 29. mart 2019.

Around 1800/2000 – Aesthetics at the Threshold

25 – 29. mart 2019.

Organizatori: Sveučilište u Rijeci, Center for Advanced Studies – South East Europe, Technical University Berlin, Politecnico Torino, Brown University i Institut za filozofiju i društvenu teoriju

Osim istorijskog preispitivanja letnja škola ima za cilj da razmotri vrednost sistema arhitekture, dizajna, medija i umetnosti. Metodološki, poređenje vremena oko 1800. i oko 2000. godine pomoći će nam da zasnujemo diskurs i osnažimo senzibilnost za ono promenjeno i nepromenjeno, za kontinuitete i diskontinuitete, za stabilne i promenjive koncepte estetike. Koji su izazovi estetike u pogledu na arhitekturu? Koja je uloga arhitekture u promišljanju estetike danas? Koji je status pojma “ building art“? Može li arhitektura preuzeti vodeću ulogu u preoblikovanju moderne kulture 21. veka, ili treba da se složimo sa Bruno Laturom da arhitektura do sada uopšte nije bila moderna? Da li „modernost“ u svom izvornom humanističkom i estetičkom pojmu i dalje leži ispred nas. Key Notes: Jörg Gleiter (TU Berlin) Dierich Neumann (Brown University) Paul Guyer (Brown University) Igor Cvejić (Institut za filozofiju i društvenu teoriju)