10-11. maj 2019.

Misao i misija Svetog Justina Popovića

Beograd, Srbija

10-11. maj 2019. godine

Povodom 125 godina od rođenja i 40 godina od upokojenja Justina Popovića Centar za vizantijsko-slovenske studije Univerziteta u Nišu, Pravoslavni bogoslovski fakultet Univerziteta u Beogradu i Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu organizuju 10. i 11. maja 2019. godine u Beogradu međunarodnu naučnu konferenciju ”Misao i misija Svetog Justina Popovića”.

Monah, klirik i svetitelj Pravoslavne crkve, profesor Univerziteta u Beogradu i saosnivač Srpskog filozofskog društva, Justin Popović (1894. – 1979. g.) se smatra jednim od najvećih pravoslavnih teologa dvadesetog veka. Međutim, uprkos jednoglasnom priznavanju njegovog intelektualnog i duhovnog kapaciteta, određeni aspekti njegovog dela su ostali ili neosvetljeni ili predmet različitih tumačenja. Cilj konferencije je kako da osvetli aspekte dela Justina Popovića koji nisu dovoljno istraženi ili su podložni različitim tumačenjima, tako i da proceni opšti doprinos njegove misli ne samo Pravoslavlju, već hrišćanskom bogoslovlju i duhovnosti uopšte.

U tom smislu, konferencija bi trebalo da otvori prostor kako za kritičko sagledavanje, tako i za formulisanje novih, nijansiranih interpretacija koncepcije humanizma i kritike hrišćanskih denominacija u delima Justina Popovića. Takođe, postavlja se kao neophodno razlučiti filozofsko-teološku misao Justina Popovića od njene instrumentalizacije i ideologizacije, odnosno od njenog isključivog razmatranja u ideološkim okvirima za aktuelne političke svrhe.

TEME KONFERENCIJE:

• Justin Popović i ruska religijska filozofija
    • Justin Popović i Evropa
    • Justin Popović i sveti oci
    • Justin Popović i Svetosavlje
    • Dogmatika, liturgika i asketika Justina Popovića
    • Justin Popović i ekumenizam
    • Justin Popović u pravoslavnom bogoslovlju 20. veka
    • Justin Popović: premodernizam, modernizam, postmodernizam
    • Humanizam i kritika hrišćanskih denominacija u delima Justina Popovića
    • Justin Popović i savremenost: kritička recepcija, kontroverze i nedoumice
    • Recepcija dela Justina Popovića
    • Problemi u prevođenju Justina Popovića

Registracija: Učesnici konferencije plaćaju kotizaciju od 40 € koja uključuje: kafu/čaj u pauzama, ručak (buffet), knjigu sažetaka i konferencijski materijal.
Ukoliko postoji dovoljan broj zainteresovanih moguće je organizovati u nedelju 12. maja 2019. godine jednodnevnu ekskurziju do manastira Ćelije i Lelić gde se nalaze mošti sv. Justina Novog Ćelijskog (Popovića) i sv. Nikolaja Žičkog (Velimirovića). Troškovi ekskurzija ne ulaze u cenu kotizacije.

Sažetak/apstrakt (do 300 reči) treba dostaviti do 15. februara 2019. godine na elektronsku adresu: vladimir.cvetkovic@instifdt.bg.ac.rs

Mesto održavanja konferencije: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45 (IV sprat), Beograd

Jezici konferencije: Srpski i engleski

Organizatori:

Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Univerzitet u Beogradu (IFDT)

Centar za vizantijsko-slovenske studije, Univerziteta u Nišu (CVSS)

Pravoslavni bogoslovski fakultet, Univerzitet u Beogradu (PBF)

Organizacioni odbor:

Vladimir Cvetković (IFDT)